СЛАВА УКРАЇНІ

Читати книгу "Чорнобильська Мадонна"

Категорія: Позначка:

«Чорнобильська Мадонна» — це соціально-філософська поема Івана Драча, у якій автор розкриває проблему трагедії на Чорнобильській АЕС. Опублікована спочатку в журналі «Вітчизна» у 1988-році, а потім у збірці «Храм сонця» того ж року. Вважається чи не найзначнішим твором усіх літератур на апокаліптичну тему[джерело?].

У поемі Іван Драч змальовує нетрадиційний образ Мадонни. Автор переосмислює мотиви і постаті біблійного сюжету, інтерпретуючи їх по-новому. Якщо образ Мадонни віддавна трактувався лише у світлих, радісних тонах, то у Івана Драча Мадонна — то зболена, збожеволіла мати, якій так і не вдалося народити свого хлопчика, свого сина.

Опис

Поему побудовано на роздумах про моральний бік трагічних подій. Твір складається з 25 (окремих різножанрових розділів, поєднаних тематично, хоч і розрізняються за жанром: Так «Пролог» — це лірика, Вставка «З канадської листівки «Мадонна атомного віку» Василя Курилика, 1971» — це проза. «Хрещатицька мадонна» — це балада. «Солдатська мадонна» – схожа на міф. «Баба в целофані» – поєднує трагічне й смішне. Так досягається широка всеохватність подій і проблем, пов’язаних із Чорнобильською катастрофою, яка торкнулася усієї Землі. Цим і пояснюється вселенський характер образів і широке узагальнення, до якого вдається автор, щоб осмислити причини й наслідки події.

На відміну від інших авторів, поет не вдається до перебігу жахливих подій, а прагне їх висвітлити крізь призму людського горя, показати понівечену людську долю на перехресті конкретного життя та всесвітньої історії. Поема-мозаїка «Чорнобильська Мадонна» постала як спокута й прозріння.  Несумісні поняття Чорнобиля і Мадонни автор поєднав у співі-плачі про страшну драму Цікавий факт з біографії Івана Драча: він є одним з небагатьох, хто не вивозив після вибуху на АЕС поквапливо своїх дітей з Києва, мало того, його син Максим, на той час уже випускник, медінституту, брав участь в евакуюванні потерпілих, їх обстеженні й наданні першої допомоги і сам теж зазнав опромінення. Тому особистим болем, батьківською тривогою відгукнулася у серці поета глобальна катастрофа. «Чорнобильська Мадонна» — це голосіння і покаяння, скорботна «материнська пісня з чоловічої душі»  невеликого міста над Прип’яттю.
Джерело: https://dovidka.biz.ua/chornobilska-madonna-analiz

Підпишись на оновлення та новини нашого проекту.